Jak dbać o ubrania żeglarskie i turystyczne, cz. IV, bielizna techniczna zawsze pachnąca!

Odkąd na rynku pojawiła się tzw. bielizna techniczna, zwana przez niektórych „bielizną termiczną”, żeglarze, ale także narciarze i turyści przenieśli się do innego, lepszego świata. Świata, w którym do lamusa odeszły ciężkie i zwykle wilgotne w czasie użytkowania bawełniane stroje, zwielokrotniające ciężar pod wpływem wilgoci.

Bawełna została zastąpiona przez włókna poliestrowe lub – uwaga! – naturalną wełnę z merynosa – owcy, która „nigdy nie jest mokra”. To materiały świetne w użytkowaniu i dobrze służące nam nam w kolejnych rejsach pod warunkiem właściwego prania!

Oczywiście elastyczne stroje techniczne z włókien poliestrowych są zdecydowanie tańsze, a przez to bardziej popularne niż te z wełny merynosów, jednak oba rodzaje bielizny technicznej doskonale sprawdzają się na pokładzie czy stoku, a także – w trakcie wędrówek. Dlatego też oba te rodzaje materiału zasługują na specjalne traktowanie, o ile mają służyć nam przez dłuższy czas, pozostając nie tylko w doskonałej formie użytkowej, ale także - hmm… - neutralne aromatycznie. Mają bowiem nowoczesne materiały, używane do szycia bielizny technicznej, taką wadę, że po pewnym czasie trudno pozbyć się z ich włókien niemiłych aromatów ciała, które na stałe wnikają w strukturę materiału. Tak, tak, chodzi przede wszystkim o nasz pot, ale także o inne zapachy, którymi odzież może „nasiąknąć” w wilgotnym wnętrzu jachtu.

Na szczęście są środki, które regularnie stosowane do prania i konserwacji bielizny technicznej zapewniają jej trwałość parametrów użytkowych, wyglądu i przyjemnego zapachu. Są to:

do prania bielizny z poliestru: środek Nikwax Base Wash do prania bielizny technicznej: https://www.northsails.com.pl/akcesoria/nikwax-basewash

do prania bielizny z wełny merynosów: środek Nikwax Wool Wash: https://www.northsails.com.pl/akcesoria/nikwax-wool-wash

uniwersalny środek do płukania/konserwacji bielizny techniczne: Nikwax Base Fresh: https://www.northsails.com.pl/akcesoria/nikwax-basefresh

Odzież techniczna prana i płukana we wspomnianych środkach Nikwaxa jest doskonale zabezpieczona przed nasiąkaniem nieprzyjemnymi zapachami, a przy tym jest bardziej odporna na brudzenie i plamy. Pierzmy ją tylko zgodnie ze wskazówkami producentów – bielizny i środków piorących. To ważne! Wtedy nasza odzież techniczna pozostanie czysta i pachnąca przez wiele lat!

Previous
Previous

Jak dbać o ubrania żeglarskie i turystyczne, cz. V, polar i softshell

Next
Next

Jak dbać o ubrania żeglarskie i turystyczne, Cz. III, Sztormiak - prawdziwe wyzwanie