Jak dbać o ubrania żeglarskie i turystyczne, Cz. III, Sztormiak - prawdziwe wyzwanie

Już z komentarzy pod tekstem zapowiadającym cykl artykułów o czyszczeniu odzieży żeglarskiej było widać, ile emocji i pytań budzi temat prania najważniejszej części żeglarskiej garderoby - sztormiaka, kurtki, spodni… Zresztą podobnie traktować należy nie tylko sztormiak, ale każdą kurtkę której zadaniem jest ochrona przed wodą. Jest tak, bo te same zasady konserwacji stosujemy do wszystkich nowoczesnych kurtek uszytych z wodoodpornych membran, np. Gore Texu czy MPX Musto, Helly Tech i wielu innych. Warto je znać by służyły nam dłużej i lepiej.

Zasadniczo czyszczenie i konserwację takiej odzieży można podzielić na dwa etapy:

pranie

impregnowanie.

Pranie przez wiele lat budziło szereg wątpliwości wśród użytkowników wodoodpornej odzieży. Panował wręcz szeroko rozpowszechniony pogląd, że najlepiej w ogóle nie prać sztormiaka i faktycznie - bardzo popularną metodą spłukiwania żeglarskiego stroju po rejsie było wchodzenie w nim pod prysznic, by usunąć w ten sposób pozostałości słonej wody i kurzu.

Inni z kolei uważali (i pewnie wiele osób nadal tak uważa), że sztormiaka nie należy w ogóle prać, a jedynie impregnować dostępnymi w handlu środkami do odzieży wodoodpornej. Faktycznie pranie takiej odzieży w zwykłym detergencie może pozbawić kurtkę warstwy wodoodpornej (DWR – Durable Water Repellency) i osłabić właściwości wodoodpornej membrany.

Jeszcze większym błędem jest płukanie odzieży wodoodpornej w środkach płuczących przeznaczonych do zmiękczania tkani. O ile takie środki fantastycznie działają na strukturę odzieży bawełnianej, o tyle w przypadku sztormiaków czy innej wodoodpornej odzieży całkowicie swoim działaniem pozbawiają je właściwości wodoodpornych! Także nigdy, poda żadnym pozorem nie używajcie płynów zmiękczających w cyklu prania odzieży typu sztormiak czy kurtka przeciwdeszczowa!

Rozwiązaniem pozwalającym bez obaw poddać nasze wodoodporne ubrania praniu jest np. środek firmy Nikwax – Tech Wash. To środek piorący numer 1 na świecie, jeśli idzie o pranie wodoodpornej odzieży, a swoją pozycję zawdzięcza znakomitym właściwościom czyszczącym przy maksymalnej ochronie naszych ubrań. Na dwie sztuki odzieży (np. kurtkę i spodnie ) będziemy potrzebować ok. 150 ml środka Tech Wash, który wlewamy do szufladki przeznaczonej na proszek do prania w pralce i pierzemy odzież zgodnie ze wskazaniami producenta na metce (zwróćcie szczególną uwagę na maksymalną temperaturę prania!). Tech Wash sprawdzi się znakomicie już w temperaturze 30ºC.

Impregnowanie to kolejny bardzo ważny etap zabezpieczenia naszej odzieży wodoodpornej. Po praniu w Nikwax Tech Wash warto nasz sztormiak zaimpregnować za pomocą jednego z dostępnych na rynku środków do impregnacji odzieży wodoodpornej. My stosujemy i polecamy do tego środek TX.Direct Wash In firmy Nikwax. Jest on niezwykle prosty w użyciu i doskonale przywraca pierwotne właściwości naszym ubraniom.

Aby zaimpregnować sztormiak, należy go ponownie (po praniu w Nikwax Tech Wash) umieścić w pralce (nie musi być suchy) i „uprać” ponownie programem do odzieży sportowej w 30ºC, używając zamiast środka czyszczącego preparatu TX. Direct. Używamy ok. 100 ml tego płynu na każdą sztukę odzieży, przy tym nie należy impregnować na raz (w jednym cyklu) więcej niż dwóch sztuk!

Po wypraniu optymalnie jest wysuszyć odzież w suszarce bębnowej, o ile pozwala na to metka na naszym ubraniu. Jeśli suszenie w suszarce bębnowej nie jest zalecane, pozostawiamy odzież do wysuszenie w pozycji pionowej (np. na wieszaku) – preparat TX.Direct nie potrzebuje termoaktywacji do działania, a więc impregnuje także ubrania, które nie mogą być suszone mechanicznie (np. odzież z serii Aegir Race Helly Hansena).

Mamy nadzieję, że powyższe podsumowanie wyczerpuje Wasze pytania na temat prania i impregnacji sztormiaków. Jeżeli macie jakieś uwagi czy wątpliwości - piszcie w komentarzach lub bezpośrednio do nas. Postaramy się oczywiście pomóc.

Zestaw środków do prania i impregnacji odzieży wodoodpornej (Nikwax Tech Wash + TX.Direct) kupicie tutaj

- oba środki są także dostępne w naszym sklepie oddzielnie - tu kupicie Tech Wash a tutaj - impregnat TX.Direct w różnych pojemnościach a TX.Direct także w postaci aerozolu nanoszonego na odzież natryskiem.

Previous
Previous

Jak dbać o ubrania żeglarskie i turystyczne, cz. IV, bielizna techniczna zawsze pachnąca!

Next
Next

Jak dbać o ubrania żeglarskie i turystyczne Cz. II, Nikwax, specjaliści od konserwacji odzieży outdoor