Jak dbać o ubrania żeglarskie i turystyczne, cz. V, polar i softshell

Pierwsze polary powstały w 1979 roku w firmie Maiden Mills i od razu stały się ulubioną termoizolującą, lekką i przewiewną warstwą pośrednią dla użytkowników odzieży turystycznej. Są dziś powszechnie noszone zarówno pod kurtkę (właśnie jako warstwa pośrednia) lub jako odzież wierzchnia.

Obecnie unowocześniona formuła materiału Polartec pozwala na tworzenie zarówno gładko wykończonej odzieży, jak i materiału o klasycznej, charakterystycznej dla polaru delikatnej strukturze. Oddzielnym produktem, choć wytwarzanym z tej samej tkaniny, jest polar typu miś (z angielskiego „pile”), który charakteryzuje się wystającymi na zewnątrz włóknami, tworzącymi charakterystyczną „puchatą” strukturę.

Polary występują w różnych gramaturach/grubościach, np. 100, 200, 300 gr/m kw., co oczywiście wiąże się z ich właściwościami termoizolacyjnymi i wagą materiału. Z kolei jako tzw. Windblock, czyli materiał o gęstszej strukturze, pozwalający na znacznie lepszą izolację przed przenikaniem wiatru – takie są np. polary serii „Crew” Helly Hansena.

Nieco później na rynku pojawił się softshell (w odróżnieniu od „hardshell”, czyli zewnętrznej odzieży wodoodpornej) – tkanina mająca rewelacyjną „oddychalność” przy dobrych właściwościach termicznych (chociaż nieco niższych niż polar), a zarazem o ograniczonej wodoodporności.

(Z reguły szczególnie ta lepszej jakości odzież typu softshell jest impregnowana z zewnątrz za pomocą DWR – Durable Water Repellency i dzięki temu procesowi woda nie wsiąka w odzież, tylko skrapla się je jej powierzchni.)

Oczywiście zarówno polary, jak i softshelle możemy prać w zwykłych detergentach, jednak po wypraniu w specjalistycznym preparacie Nikwax Tech Wash mamy pewność, że nasza odzież pozostanie świeża i czysta, pozbawiona bakterii i innych przykrych zapachowo drobnoustrojów.

Po praniu warto nasze polary czy softshelle zabezpieczyć środkiem impregnującym, przeznaczonym specjalnie do nich – Softshell Proof i Polar Proof.

Oba środki można stosować w pralce – po prostu uruchamiając dodatkowy cykl prania zgodnie z zaleceniami producenta odzieży, a jako środka „piorącego” użyć impregnatu Polar Proof czy Softshell Proof.

Softshell Proof występuje także w formie aerozolu, który można nanosić bezpośrednio na odzież po praniu i wysuszeniu.

Jakie są zalety takiej impregnacji polarów i softshelli? Wspomniany wcześniej impregnat DWR (Durable Water Repellency) zarówno w przypadku softshelli, jak i polarów dosyć łatwo „wypłukuje” się w trakcie prania i jego odnowieniu służy właśnie nasz impregnat.

Co ważne - Nikwax Polar Proof®/Softshell Proof® nie wymagają wyższej temperatury do wytworzenia DWR, dlatego dla uzyskania najlepszych efektów nie jest potrzebne suszenie wypranej odzieży w suszarce automatycznej. Oczywiście odzież polarowa czy softshell z zasady nie jest odzieżą wodoodporną, przeznaczoną do ochrony przez ulewą czy silną falą na morzu, ale możemy znakomicie poprawić jej właściwości w zakresie nienasiąkania wodą i utrzymania jej właściwości termicznych/wiatrochronnych właśnie dzięki stosowaniu odpowiedniego impregnatu. O walorach higienicznych nie muszę chyba wspominać! Dlatego też warto szczególnie dbać o nasze polary i softshelle - będą zawsze lekkie i suche, ich włókna nie będą się plątać/mechacić, a padający deszcz zsunie się z powierzchni odzieży jako kropla zamiast wsiąkać w materiał. Nowoczesne ubrania warstwy pośredniej wymagają wprawdzie przy czyszczeniu odpowiedniej troski i zastosowania nowoczesnych środków chemicznych, ale dzięki temu będą służyły nam długo jak nowe – pamiętajcie koniecznie o tym!

Tu kupicie Polar Proof

A tutaj Softshell Proof

Previous
Previous

Jak dbać o ubrania żeglarskie i turystyczne, cz. VI, dbamy o buty sportowe

Next
Next

Jak dbać o ubrania żeglarskie i turystyczne, cz. IV, bielizna techniczna zawsze pachnąca!