JAK DBAĆ O UBRANIA ŻEGLARSKIE I TURYSTYCZNE CZ. VIII ODZIEŻ PUCHOWA

UBRANIA I ŚPIWORY WYPEŁNIONE PUCHEM? DAMY RADĘ!

Od lat ubrania puchowe uważane są za ideał, jeśli idzie o zachowanie ciepła, lekkość i ochronę przez zimnym wiatrem. Z kolei pranie takiej odzieży, a także śpiworów wypełnionych puchem było tematem przekazywanych sobie dziesiątek „babcinych” mądrości i skomplikowanych przepisów…

Pomimo tej „ludowej mądrości” w większości przypadków pranie klasycznych „puchówek” kończyło się najczęściej pozbijanym puchem, a co gorsza często będącego źródłem – z powodu niedoschnięcia – przykrego zapachu.

W trakcie używania, odzież wypełniona puchem ulega zabrudzeniu przez pył, pot i inne zanieczyszczenia. Dotyczy to zarówno zewnętrznego materiału, jak i puchowego wypełnienia. Zabrudzenia przyciągają wodę, a - jeżeli materiał przemoknie - deszcz i wilgoć szybko przedostaną się do puchu.

Z kolei wilgotny puch klei się tworząc niedobre „zbitki“, przez co puch traci swoją objętość i właściwości izolacyjne, ponieważ nie może już zatrzymywać w swojej strukturze powietrza. Mokry puch traci całkowicie swoje właściwości izolacyjne, ponieważ woda odprowadza ciepło naszego ciała nawet 25 razy szybciej niż powietrze. Mokry puch jest również ciężki, a i „oddychalność” materiału ulega znacznemu ograniczeniu. W efekcie jest nam zimno, mokro i niekomfortowo.

Wyroby puchowe łatwo gromadzą wilgoć, jeżeli są używane w przy dużej wilgotności lub w deszczu, dlatego tak ważna jest ich ochrona przed wodą poprzez pielęgnację warstwy DWR (Durable Water Repellency – powłoka odpychająca wodę). Zarówno materiał, jak i puchowe wypełnienie muszą być odpowiednio konserwowane, by zapewnić dalszy komfort użytkowania. Niektórzy użytkownicy uważali, że puchowej odzieży w ogóle lepiej nie prać, bo niezwykle trudno ją później dokładnie wysuszyć i ryzyko zatęchnięcia jest znacznie gorszą opcją niż noszenie np. nieco… przybrudzonej kurtki.

Wraz z upływem czasu producenci puchowej garderoby zaczęli stosować do jej produkcji tak zwany puch hydrofobowy – impregnowany, a zatem mniej podatny na nasiąkanie wilgocią i szybciej wysychający. Z drugiej strony na rynku pojawiły się specjalnie piłeczki (nota bene, można zastąpić je zwykłymi piłkami tenisowymi), które wrzuca się do suszarki bębnowej susząc puchową garderobę, a których zadaniem jest takie „rozbijanie” puchu w trakcie suszenia, by zachował swoją pierwotną strukturę i puszystość.

W sukurs wszystkim użytkownikom puchowej odzieży przyszła firma Nikwax, oferując dwa rewolucyjne produkty: Nikwax Down Wash Direct do prania oraz Nikwax Down Proof - specjalnie do impregnacji odzieży i śpiworów wypełnionych puchem. Ich użycie jest dziecinnie proste: najpierw pierzemy odzież w pralce - koniecznie zgodnie z zaleceniami umieszczonymi przez producenta na metce! (z reguły pranie w temperaturze 30 stopni Celsjusza) - po czym kilkukrotnie odwirowujemy, zwiększając stopniowo obroty wirowania. Wtedy, nie czekając na wyschniecie odzieży, ponownie włączamy program prania dodając do komory detergentu pralki środek Nikwax Down Proof. Po zakończonym cyklu prania znowu odwirowujemy – najlepiej kilkukrotnie, zwiększając obroty wirowania. Potem - w zależności od zaleceń producenta - suszymy wieszając odzież swobodnie lub używając suszarki bębnowej ze wspomnianymi piłeczkami tenisowymi do rozbijania puchu.

Korzyści ze stosowania takiej procedury prania? Po pierwsze: odnowienie zdolności do nieprzepuszczania wody i „oddychania” tkanin. Po drugie: dzięki naszym środkom odzież utrzymuje właściwości termoizolacyjne, pozwalając cieszyć się poczuciem ciepła. Po trzecie: procedura taka minimalizuje przyrost wagi odzieży i wyposażenia na skutek nasiąkania wodą, co znakomicie wydłuża trwałość sprzętu. Tak więc stosując właściwe środki i procedury ich użycia możemy się nadal cieszyć świetnymi parametrami puchowej odzieży nie martwiąc się o jej pranie!

Tutaj kupicie NIkwax Down Wash, środek do prania puchowej odzieży i śpiworów

Tutaj znajdziecie impregnat do puchu Nikwax Down Proof

Previous
Previous

Jak dbać o ubrania żeglarskie i turystyczne - podsumowanie

Next
Next

Jak dbać o ubrania żeglarskie i turystyczne, cz VII, wodoodporne buty zawsze oddychające!