Jak dbać o ubrania żeglarskie i turystyczne - Cz. I, Oglądajcie metki!

Współczesne ubrania żeglarskie, narciarskie i turystyczne są świetne – robione z nowoczesnych materiałów będących produktami zaawansowanej technologii chronią świetnie i dlatego warte są swojej – czasem dość wysokiej - ceny. Niestety, w miarę używania brudzą się i trzeba je wyprać, co niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo – źle oczyszczone tracą swoje walory użytkowe. W tej sytuacji – mając świadomość takiego zagrożenia - zadajemy sobie pytanie: jak mam prać sztormiak? Co zrobić, aby jak najdłużej zachował swoje właściwości, pozostawał suchy i wodoodporny na kolejnych rejsach, a przy tym nie tracił swoich „oddychających” właściwości? I nie zawsze znamy odpowiedzi na te pytania...

Wraz ze specjalistami ze specjalizującej się w wytwarzaniu specjalistycznych środków czyszczących firmy Nikwax oraz oparciu o wiedzę doświadczonych żeglarzy przybliżymy Wam w kolejnych odcinkach tego cyklu sprawdzoną wiedzę z zakresu dbania o żeglarskie i w ogóle outdoorowe ubrania, buty, także sprzęt turystyczny. Pomoże to nam, jego użytkownikom, by jak najdłużej służył nam zgodnie z przeznaczeniem.

Zanim przejdziemy do szczegółów – najważniejsza uwaga. Zawsze zwracajcie uwagę na informacje zawarte na metkach! Dlaczego to takie ważne?

Dlatego, że na przykład impregnowanie zewnętrznej odzieży (sztormiaków, kurtek, spodni) idealnie wspomaga suszenie w suszarce bębnowej – odzież odzyskuje dzięki temu swoje pierwotne właściwości, a impregnat dodany do prania aktywuje się z reguły lepiej dzięki suszeniu w podwyższonej temperaturze. Ale są modele odzieży Helly Hansena, na przykład jeden z najlepszych sztormiaków na rynku Aegir Race, które nie tolerują suszenia w suszarce bębnowej i mogą schnąć jedynie swobodnie rozwieszone w pozycji pionowej.

Podobnie jest z temperaturą prania – część kurtek dobrze znosi temperaturę 40ºC, ale z częścią trzeba się obchodzić delikatniej, stosując pranie w 30 stopniach. Dlatego właśnie koniecznie sprawdzajcie metki zawsze przed włożeniem konkretnych ubrań do pralki!

Wykonywane z rozmaitych materiałów stroje i bielizna żeglarska czy turystyczna różni się często bardzo procesem czyszczenia (prania), używanymi do tego celu preparatami i sposobem suszenia. I dlatego też postanowiliśmy tę obszerną wiedzę przybliżyć Wam w kolejnych odcinkach tego cyklu: będziemy pisać o tym, jak najlepiej dbać o czyszczenie poszczególnych elementów żeglarskiej i turystycznej garderoby.

Zapraszamy w każdą niedzielę i środę – dowiecie się dokładnie jak troszczyć się o cały ekwipunek, by służył Wam jak najdłużej i zachował swoje przydatne właściwości pomimo wielokrotnego prania przez cały czas użytkowania.

Previous
Previous

Jak dbać o ubrania żeglarskie i turystyczne Cz. II, Nikwax, specjaliści od konserwacji odzieży outdoor